
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 39 V |
| Operating Supply Voltage | 42 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 116 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 2.5 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 39 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
Stock: 537
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57014
Ext.Price$0.57014
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57014 | $0.57014 |
| 10 | $0.45946 | $4.59460 |
| 25 | $0.42057 | $10.51425 |
| 50 | $0.38498 | $19.24900 |
| 100 | $0.35240 | $35.24000 |
| 300 | $0.33515 | $100.54500 |
| 500 | $0.31874 | $159.37000 |
| 1000 | $0.30186 | $301.86000 |
